Okres, gdy jelenie zrzucają swoje poroże zaczyna się jeszcze w marcu i trwa mniej więcej do maja/czerwca. To właśnie w tym czasie w lasach można znaleźć pozostawione przez samców zrzuty, które są nie lada gratką dla kolekcjonerów.
Jako pierwsze poroże zrzucają starsze osobniki, które mogą się poszczycić wyjątkowo okazałym i ciężkim wieńcem. Na końcu odpada poroże młodych jeleni.
Dlaczego jelenie zrzucają poroże?
Zacznijmy od tego, że poroże to nic innego jak wyrostki kostne, które znajdują się na kości czołowej samców z rodziny jeleniowatych (wyjątek stanowią np. renifery, u których poroże mają również samice).
Cały proces zrzucania wieńca ma związek z cyklem płciowym jeleni i zmianami w tkance kostnej. Jelenie byki raz w roku zrzucają poroże, a po około 3-4 miesiącach w jego miejscu wyrasta całkiem nowe. Początkowo, świeże poroże porośnięte jest skórą, tzw. scypułem, które jest silnie unaczynione i owłosione. Z czasem scypuł obumiera, a jelenie wycierają go o drzewa czy ziemię. Widok zwierzęcia ze zwisającymi z rogów skrawkami skóry nie powinien więc budzić niepokoju.
Gdy scypuł zostanie wytarty, wtedy w całej okazałości można zobaczyć potężne poroże. Jelenie dumnie prezentują je łaniom, a ten, który ma najpotężniejszą koronę, wzbudza największe zainteresowanie. Ponadto poroże służy jeleniom do walki o serca samic.
Polecany artykuł:
Zobacz, jak jeleń zrzuca poroże!
Ostatnio hitem Internetu stał się filmik, na którym wyraźnie widać moment zrzucania poroża przez jelenia. Traf chciał, że samiec na miejsce zrzutu wybrał sobie teren tuż przed kamerą nagrywającą las. Fotopułapka z niezwykłą precyzją zarejestrowała cały moment zrzutu.
Jak widać, jeleniowi nie sprawia on większych problemów. Zwierzę zahaczyło porożem o ziemię, po czym ruszając głowa w jedną i w drugą stronę, sprawnie ściągnęło je z łba.
Czy można zabrać z lasu poroże jelenia?
W tej chwili do lasów ruszają już poszukiwacze poroży, którzy zbierają je do celów kolekcjonerskich bądź też oddają do skupów poroża. Następnie może ono zostać przerobione np. na biżuterię, meble czy inne gadżety.
Zbieranie poroża nie jest zakazane, a zgodnie z przepisami takie znalezisko staje się własnością znalazcy, pod warunkiem, że ma to miejsce na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym bądź w rezerwacie.
Lasy Państwowe apelują jednak, żeby podczas poszukiwań zastosować się do kilku zasad:
1. Nie hałasujemy i nie tropimy uporczywie jeleni. Przeganiane w ten sposób chmary jeleni są nie tylko osłabiane, ale spłoszone mogą także stanowić zagrożenie dla kierowców.
2. Zrzuty najłatwiej znaleźć w miejscach żerowania jeleni, na łąkach, oziminach, przy różnego rodzaju ogrodzeniach pól. Jednak tak naprawdę, można je znaleźć wszędzie, gdzie tylko jelenie przechodziły.
3. W Polsce nie trzeba żadnego pozwolenia na poszukiwanie i zabieranie z lasów gospodarczych zrzutów, ale należy to robić z szacunkiem dla przyrody i bezstresowo dla jeleni.