Polacy za granicą

i

Autor: Krzysztof A. Edelman/REPORTER

POLACY ZA GRANICĄ

Na to Polacy najczęściej narzekają mieszkając w Wielkiej Brytanii. Teraz wrócą do ojczyzny?

2023-04-03 14:50

Wielka Brytania już nie jest krajem możliwości dla Polaków - informuje "The Sunday Times" w szczegółowym artykule, opisującym sytuację emigrantów, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii, ale teraz wracają do Polski lub rozważają taki krok - czytamy na portalu money.pl.

"The Sunday Times" przypomina, że za dwa tygodnie minie dwadzieścia lat od podpisania przez Polskę traktatu akcesyjnego, co pozwoliło jej wejść do Unii Europejskiej rok później. Jednym z jego skutków było rozpoczęcie największej fali migracyjnej z Polski do Wielkiej Brytanii w historii.

- W tym czasie jedna na pięć osób w Polsce była bezrobotna, zdesperowana w poszukiwaniu pracy i wdzięczna, gdy (ówczesny brytyjski premier) Tony Blair otworzył dla nich granice, by napędzić kwitnącą gospodarkę. Rząd spodziewał się do 13 tys. osób rocznie z Polski i dziewięciu innych nowych państw-członków UE. Wkrótce z samej Polski przybywało ich wielokrotnie więcej. Na głównych ulicach pojawiły się polskie sklepy, mnożyły się polskie kościoły i kluby, a określenie 'polski hydraulik' stało się skrótem na określenie taniej imigranckiej siły roboczej. Jednak od 2004 roku Polacy zaczęli robić o wiele więcej niż tylko naprawiać rury - pisze "The Sunday Times".

Eksperci zajmujący się migracją twierdzą, że faktyczna liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii w momencie brexitu przekraczała milion. Zgłoszono właśnie ponad milion wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej, który pozwala obywatelom UE na stały pobyt w Wielkiej Brytanii. Jednak, jak zauważa gazeta, wielu z tych, którzy otrzymali status, nie czuło się do końca osiedlonymi i ostatecznie opuściło Wielką Brytanię. Urząd statystyczny ONS szacuje, że liczba Polaków w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się z 911 tysięcy w 2016 roku do 691 tysięcy cztery lata później.

Co Polakom najbardziej przeszkadza w Wielkiej Brytanii?

Według "The Sunday Times", głównymi skargami polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniego roku są rosnące koszty życia, wzrost przestępczości, zwłaszcza za pomocą noży, wydłużające się kolejki do lekarzy oraz coraz bardziej wymagający warunki mieszkaniowe w Londynie.

Groby znanych Polaków na obczyźnie. Polskie seksbomby zmarłe zagranicą
Sonda
Czy miałeś/aś myśli o wyprowadzce z Polski?