Śliska droga

i

Autor: Canva Pro

POGODA

Lubuskie: Uwaga na drogach! Będzie bardzo ślisko. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia

2024-01-05 8:53

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed marznącymi opadami deszczu, które już w piątek (05.01) po południu mogą się pojawić w większej części Polski, w tym w województwie lubukim. Co to oznacza dla mieszkańców?

Alarm dla Lubuskiego. Prognozowane marznące opady

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami deszczu obowiązuje od godziny 11:00 aż do północy.

Okresami prognozowane są słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź" czytamy w komunikacie IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska atmosferycznego wynosi aż 80%, a to oznacza, że lubuszanie przez cały dzień muszą bardzo uważać.

Na drogach będzie ślisko! Zachowaj ostrożność

Marznący deszcz to deszcz, który zamarza w momencie zetknięcia z podłożem. To z kolei powoduje powstanie cienkiej warstwy lodu, często prawie niewidocznej, a tym samym stwarzającej ogromne zagrożenie zarówno dla kierowców jak i dla pieszych.

Policjanci przypominają, aby prowadząc samochód zachować maksymalną ostrożność: dostosować prędkość do warunków pogodowych, utrzymywać odstęp od aut jadących na przeciwko i zadbać o stan techniczny pojazdu (sprawdzić wycieraczki i światła).

Jeśli chodzi o pieszych to ważne, aby korzystać z oznakowanych przejść, a przed wejściem na jezdnię dokładnie upewnić się, że jest bezpiecznie. Należy pamiętać, że w trakcie marznących opadów, gdy ulice są śliskie, wydłuża się droga hamowania aut, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Policjanci przypominają również o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się drogami poza obszarem zabudowanym. Używanie elementów odblaskowych poprawia widoczność, a tym samym bezpieczeństwo.

Poziom wody w Warcie w Gorzowie coraz wyższy! Zbliża się do stanu ostrzegawczego

Sonda
Wywróciłeś/aś się kiedyś na lodzie?
Świętokrzyskie: Lodowisko i stok Na Stadionie w Kielcach zapraszają łyżwiarzy i narciarzy