Lekarka podkreśliła, że jego przeżycia w przeszłości mogły mieć istotny związek z rozwojem choroby. - Etiologia chorób nowotworowych nie jest do końca znana, odpowiadają za nie czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Coraz częściej mówimy też o aspektach związanych z przewlekłym stresem. Oczywiście nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że to stres spowodował chorobę, ale to, że zwiększa on ryzyko rozwoju choroby nowotworowej już tak. Wpływa on na pracę całego organizmu, a na pewno na układ odpornościowy i hormonalny - powiedziała Sobol na łamach "Faktu".
Polecany artykuł:
Komenda po wyjściu na wolność nie dbał o siebie należycie. Między innymi palił papierosy, co mogły przyczynić się do pogorszenia jego stanu zdrowia. - Jestem jednak daleka od tego, żeby wyrokować i mówić, że przez to Tomasz miał raka. Nie chcę, by którykolwiek z pacjentów, który to będzie czytał, pomyślał, że jest winny swojej choroby. Jak powiedział ksiądz Kaczkowski, choroba jest zwyczajnym zrządzeniem losu, nie wybiera - dodała psycholożka.
46-latek mimo choroby był bardzo dzielny. Jego historię Adrianna Sobol z pewnością zapamięta na bardzo długi czas, bo nie była to standardowa terapia.
To był mój pacjent, ale jedno mogę powiedzieć: był niezwykle dzielny w procesie leczenia i cieszę się, że miałam możliwość go poznać. To jest smutne i to jest wielka niesprawiedliwość losu, że w momencie, kiedy wszystko mu się zaczęło układać, przyszła choroba i wszystko mu odebrała. Ta historia jest wzruszająca, ale też obrazuje, że czasem życie jest tak bardzo nie fair - zakończyła swą wypowiedź Sobol w rozmowie z "Faktem".
Przypomnijmy, że Tomasz Komenda zmarł w minioną środę, 21 lutego. W godzinach popołudniowych media obiegła smutna wiadomość. Mężczyzna spędził w więzieniu niesłusznie 18 lat. Jako pierwszy o jego śmierci poinformował dziennikarz TVN, Grzegorz Głuszak.
Gdzie szukać pomocy w walce z rakiem?
Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne prowadzi telefon zaufania dla chorych na raka oraz ich bliskich. Dzięki bezpłatnemu numerowi 800 080 164 pacjenci onkologiczni mogą uzyskać od przeszkolonych wolontariuszy wsparcie emocjonalne i poradę psychoonkologiczną.