Koniunkcja Wenus i Księżyca

i

Autor: Canva Pro

ASTRONOMIA

Koniunkcja Wenus i Księżyca listopad 2023. Wyjątkowe zjawisko na niebie! Zakrycie Wenus przez Księżyc to hit tego roku!

2023-11-09 7:47

Już dosłownie za moment na obserwatorów nieba czeka fascynujące widowisko. Planeta Wenus znajdzie się bardzo blisko Księżyca i skąpana w jego popielatej poświacie będzie prezentować prawdziwie nieziemski widok, by po chwili całkowicie zniknąć za jego tarczą. Nie możecie tego przegapić!

Koniunkcja Wenus i Księżyca listopad 2023

W listopadzie czeka nas wiele niezwykłych zjawisk astronomicznych. Niewątpliwie jednym z najwspanialszych będzie koniunkcja Wenus i i Księżyca, która przypada na dzień 9. listopada (czwartek).

Sytuacja, w której Wenus zostaje zakryta przez Księżyc ostatni raz miała miejsce trzy lata temu, w czerwcu 2020 roku. Teraz będzie ją można obserwować po raz kolejny i to... z Polski! Jak zapowiadają astronomowie: takie zjawiska to prawdziwy hit!

Koniunkcja planet to moment, gdy znajdują się one najbliżej siebie na niebie. Listopadowa koniunkcja Wenus i Księżyca będzie miała miejsce w ciągu dnia, co niestety może utrudnić obserwację. Warto jednak znaleźć czas i spróbować spojrzeć w niebo, ponieważ eksperci zapewniają, że będzie to jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych tej jesieni. Dlaczego?

Wszystko między innymi z uwagi na jasność obu ciał niebieskich. Bardzo jasna Wenus, blaskiem przewyższająca nawet Międzynarodową Stację Kosmiczną, powoli zmierzać będzie w kierunku emanującego delikatną, popielatą poświatą Księżyca, który zbliżając się do nowiu kształtem będzie przypominał wąski sierp. Im bliżej niego się znajdzie, tym piękniejszy widok będą wspólnie prezentować. A to wszystko na rozjaśniającym się dopiero niebie. Trzeba przyznać, że szykuje się prawdziwie nieziemskie widowisko!

Gdzie i jak oglądać?

Widowiskowy spektakl na niebie rozpocznie się z samego rana. Jeszcze przed świtem Wenus i Księżyc ustawią się w jednej linii i powoli zaczną się do siebie zbliżać. Koniunkcja Wenus i Księżyca ma nastąpić około godziny 10:52. Wenus będzie zakryta przez Księżyc przez około godzinę.

Najpiękniejszy będzie moment, gdy planeta zbliży się do Księżyca i powoli zacznie znikać za jego tarczą - właśnie to zjawisko ma nastąpić około godziny 10:52 (z uwzględnieniem dziesięciominutowego marginesu błędu w jedną bądź w drugą stronę). Lepiej się nie spóźnić, ponieważ moment wejścia Wenus w przestrzeń za Księżycem będzie trwał niespełna minutę.

W tym czasie patrzeć należy na południowy-zachód. Do obserwacji nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, ponieważ zjawisko dostrzegalne będzie gołym okiem. Warto jednak wyposażyć się zawczasu chociażby w lornetkę, która umożliwi jeszcze lepszy i dokładniejszy widok!

Odkrycie Wenus, czyli moment, gdy planeta wyłoni się po przeciwległej stronie Księżyca ma nastąpić około godziny 12:08. Zjawisko będzie raczej trudne do zaobserwowania bez urządzeń astronomicznych, ponieważ druga krawędź Księżyca nie będzie oświetlona światłem Słońca, a w połączeniu z jego wąskim kształtem i coraz jaśniejszym niebem samo zauważenie tego ciała niebieskiego może być problematyczne.

Najciemniejsze miejsca w Polsce - idealne do obserwacji nocnego nieba. Tutaj najlepiej widać gwiazdy!

Sonda
Lubisz obserwować nocne niebo?
Czym jest zorza polarna?