Kleszcz

i

Autor: Getty Images Agresywny atak kleszczy w Polsce. Liczba chorych na boreliozę niepokojąco rośnie

Kleszcze

Kleszczy z roku na rok jest coraz więcej. Jak się przed nimi bronić?

2023-07-29 13:45

Nie jest to trudne, przy letnich wyjściach do lasów, parków, czy nawet na ogródki działkowe warto zakrywać jak najwięcej ciała i używać repelentów, czyli środków odstraszających owady. Po powrocie do domu konieczne jest przejrzenie ciała swojego, ale też ewentualnie swojego psa, z którym na świeżym powietrzu byliśmy.

Jak prawidłowo usunąć znalezionego intruza - mówi Magdalena Kubasiewicz z oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej w Gorzowie:

Nie polewamy niczym, nie smarujemy, ani żadnymi tłuszczami, ani środkami dezynfekcyjnymi. Najlepiej złapać pęsetą dość blisko ciała i zdecydowanym ruchem, szarpnięciem wyciągnąć go z miejsca zakleszczenia. Jeżeli pojawi się rumień lub jakieś zmiany skórne, to jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza.

Środków do dezynfekcji używamy dopiero po usunięciu kleszcza. Kolejnym niepokojącym objawem może być podwyższona temperatura. Reagować warto jak najszybciej, kleszcze mogą przenosić dwie groźne choroby: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, na które można się zaszczepić.

Nie żyje druh Marcin ugryziony przez osę

Choroby odkleszczowe - czy znasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 14
Czy to prawda, że niektóre choroby odkleszczowe diagnozuje się tylko w określonych krajach (np. Stanach Zjednoczonych)?