Agresywny pies

i

Autor: Canva Pro

PSY

Kiedy pies staje się agresywny? Ekspert podpowiada jakie sytuacje źle wpływają na zwierzęta

2024-01-10 13:12

Pies to nie tylko najlepszy i najwierniejszy przyjaciel - to przede wszystkim zwierzę, które zależnie od okoliczności może wykazywać różne zachowania. Zdarza się, że zazwyczaj spokojny pies rzuca się na członka rodziny, sąsiada lub inną osobę, którą normalnie akceptował. Skąd mogą wynikać takie zachowania? Co wpływa na agresję u psów?

Niestety, zdarzają się ataki psów na ludzi bądź inne zwierzęta, które często prowadzą do tragedii. Tak było m.in. w przypadku 7-tygodniowego niemowlęcia z woj. dolnośląskiego, które zostało zagryzione przez należącego do rodziny bulteriera.

Jak się okazuje, nawet nad wyraz spokojne psy mogą nagle stracić nad sobą kontrolę i zachować się w sposób nieprzewidywalny. A że uzbrojone są w zęby, pazury i niejednokrotnie potężny zacisk szczęki, to może się to skończyć dramatem. Warto więc wrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą wywołać u zwierzęcia agresję, aby w porę temu zapobiec.

Co wywołuje agresję u psa?

Przyczyn agresywnych zachowań u psa może być bardzo wiele, od czynników zewnętrznych, związanych z otaczającym go środowiskiem, aż po czynniki związane ze zdrowiem, przede wszystkim z układem nerwowym.

Pies wykazuje agresję z wielu powodów, na przykład w sytuacjach, które go zaskakują, gdy poczuje się zagrożony lub gdy niezaspokajane są jego potrzeby. Także kiedy cierpi na dolegliwości fizyczne – przyznał rozmowie z PAP Andrzej Kinteh-Kłosiński, behawiorysta i psycholog zwierzęcy.

Agresywne zachowania często przypisane są także do poszczególnych ras psów. Są takie rasy, które uznane są za potencjalnie niebezpieczne i w niektórych krajach hodowla i posiadanie takich zwierząt są zabronione prawem. W ostatnim czasie nowe zasady w tym względzie wprowadzono m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie zakazano posiadania rasy American XL Bully.

W Polsce, dramatycznego ataku na niemowlę dokonał pies rasy bulterier. Jak wskazuje Andrzej Kineth-Kłosiński: "to rasa ukształtowana przez człowieka, aby brać udział m.in. w walkach, które organizowano w angielskich portach. Poprzez selekcję na przestrzeni lat uwypuklono w tej rasie wzorzec zachowania w postaci bezpośredniego, mocnego ataku”.

Inną z cech tych psów jest odporność na ból, za co odpowiada stosunkowo wysoki poziom endorfin i enkefaliny w ich organizmach.

To naturalne opiaty, które powodują, że te psy są przyjacielskie, radosne i towarzyskie, z natury szczęśliwe. Z czasem w hodowli zaczęto wzmacniać właśnie towarzyski aspekt tej rasy i on teraz dominuje, ale wzorzec ataku – choć nie tak silny – wciąż pozostał” – tłumaczył Kinteh-Kłosiński.

Ekspert podkreślił przy tym, że każdy pies i każde zwierzę, podobnie jak człowiek przejawia agresję.

Każdy, choć w różnym stopniu. Pies wykazuje agresję na przykład w sytuacjach niespodziewanych i wówczas, gdy poczuje się zagrożony. Między innym wtedy, kiedy ktoś próbuje mu coś zabrać; kiedy nie ma zaspokojonych potrzeb; kiedy coś go boli, a właściciel to przeoczył” – wyliczał Kinteh-Kłosiński.

Behawiorysta zwrócił też uwagę na uwarunkowania dziedziczone.

Agresywność w tym przypadku może być uwarunkowana genetycznie – nie należy zatem rozmnażać psów, które są lękliwe albo nadpobudliwe. Ważne też dla rozwoju psów jest pierwsze kilkanaście tygodni życia – jeśli mamy psa z pseudohodowli, to zwierzę będzie po kilku tygodniach w domu reagowało strachem i nadpobudliwością” – mówił specjalista

Kinteh-Kłosiński wskazał przy tym, że w 90 proc. przypadków psia agresja skierowana jest do domowników lub osób przebywających w domu, w którym żyje zwierzę.

Dlatego też już w momencie podjęcia decyzji o kupnie psa należy zwrócić uwagę, by pochodził on z certyfikowanej hodowli, zarejestrowanej w związku kynologicznym. natomiast z każdymi przejawami agresji lub nieodpowiednich zachowań ze strony zwierzęcia należy się udać do bahawiorysty, który podpowie jakie kroki podjąć.

TOP 5 najłagodniejszych ras psów. Te psy idealnie nadają się do domu z dziećmi

Sonda
Boisz się psów?
Pies tropił nożownika z Jaworzna