Awokado

i

Autor: Pexels

kuchnia

Kartele narkotykowe przejmują uprawy awokado. Przez ten owoc śmierć ponosi wiele osób!

2024-07-03 15:01

Awokado uchodzi za bardzo zdrowy owoc. Jest bardzo często używany przez dietetyków. Mało kto jednak wie, że awokado jest używane także przez kartele narkotykowe, a – co za tym idzie – giną ludzie.

Awokado pochodzi z Meksyku. Zazwyczaj kojarzymy go w różnorakich daniach pod niemal każdą postacią. Jego uprawa może jednak doprowadzić do wielu, nieprzychylnych wydarzeń. Popyt na ten owoc jest niezwykle wysoki. Dochodzi do tego, że są wycinane lasy, a w ich miejsce są tworzone plantacje, a to szkodzi środowisku.

Dodatkowo w procesie uprawy są używane duże ilości pestycydów, które przez wpływ na faunę i florę negatywnie wpływają na glebę, powietrze i wodę. W Meksyku wiele plantacji jest przejmowane przez kartele narkotykowe, bo koszt uprawy jest mniejszy, niż produkcja kokainy. Dochodzi przez to do niewolnictwa, a za tym idą ofiary śmiertelne. Problemy mają także rolnicy.

W stodole, na strychu. Nielegalna uprawa 31-latka z gminy Bojanowo

Jak czytamy na "pysznosci.pl", "produkcja awokado jest bardzo zasobożerna. Na wyprodukowanie 1 kg awokado potrzeba aż 600 litrów wody, podczas gdy do wyprodukowania 1 kg jabłek wystarczy zaledwie 1 litr. W rezultacie rosnąca liczba plantacji awokado prowadzi do wyczerpywania naturalnych zasobów wody, co jest szczególnie widoczne w Chile".

Quiz. Czy rozpoznasz owoce i warzywa po skórce? 15/20 to świetny wynik!

Pytanie 1 z 20
1. Pierwszy punkt zdobędziecie łatwo. Co to za owoc?
ananas

Wspomniany portal sugeruje, że jeśli chcemy kupować awokado, to najlepiej sięgać po te, które pochodzą z Hiszpanii i Izraela, a unikać tych z Meksyku właśnie, czy Chile.

Sonda
Lubisz jeść awokado?