Alergia

i

Autor: pexels.com, H.S

Kalendarz alergika 2023. Co zaczyna pylić w marcu?

2023-03-02 14:48

Początek marca to nie tylko rozpoczynający się sezon z lepszą pogodą czy też dłuższymi dniami. Alergicy w tym właśnie czasie szturmem pojawiają się w aptekach i zaopatrują się w leki pomagające przetrwać ten ciężki czas. Wiecie co i kiedy zaczyna pylić w marcu? Odpowiedź znajdziecie w naszym materiale poniżej.

Kiedy rozpoczyna się pylenie roślin 2023?

Pylenie roślin w Polsce rozpoczyna się w różnych regionach naszego kraju o innym czasie. Należy również pamiętać, że to kiedy rozpoczyna się okres pylenia roślin zależy przede wszystkim od poziomu ciepła. Gdy w naszym regionie zauważymy wzrost temperatury, możemy spodziewać się również rozpoczęcia pylenia roślin. W 2023 roku już pod koniec lutego rozpoczął się okres pylenia leszczyny.

Co pyli w marcu 2023? Kalendarz pylenia drzew

Jak podaje portal upacjenta.pl w marcu 2023 najwięcej jest pyłków olszy i leszczyny. Alergicy muszą także uważać na topolę, której pyłki bardzo szybko osiągają wysokie stężenie. Jak rozpoznać, że kwitnie topola? Z pewnością nie raz na spacerze widzieliście biały puch unoszący się w powietrzu. To właśnie oznaka, że wtedy topola kwitnie. W marcu również, w niektórych częściach Polski może zacząć pylić wierzba.

Co pyli w kwietniu 2023? Kalendarz pylenia drzew

Kwiecień to początek pylenia traw. Kolejnym alergenem jest brzoza, która w kwietniu ma wysoki poziom pylenia. Kolejnym alergenem o wysokim stężeniu jest jesion oraz dąb. Jednak to nie koniec, alergicy powinni uważać także na rośliny, które mają  niski poziom pylenia w kwietniu: topola, cladosporium i alternaria

Pyłki, które uczulają najmocniej. Lista

W okresie pylenia roślin najczęstszym pytaniem jest to, które pyłki uczulają najmocniej. Spieszymy już z odpowiedzią. Poniżej znajduje się podział na najbardziej uczulające pyłki.

Te pyłki uczulają najczęściej i najmocniej:

  • grzyby mikroskopijne z rodzaju Cladosporium, Alternaria,
  • pyłki chwastów: bylica pospolita,
  • pyłki drzew: topoli, brzozy, jesionu, leszczyny, wierzby i dębu,
  • pyłki traw: np. tymotki łąkowej, kostrzewy łąkowej, kupkówki pospolitej lub wiechliny łąkowej.
Źródło: Kalendarz alergika 2023. Co zaczyna pylić w kwietniu?