Dzięki słońcu niższe rachunki za prąd. Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn chce produkować prąd z energii słonecznej. Na 156 budynkach staną instalacje fotowoltaiczne. Energia wykorzystywana będzie do oświetlania części wspólnych, czyli korytarzy, kotłowni, pralni, piwnic, klatek schodowych. Prąd zasilać będzie również windy, których jest 150.
Na niektórych nieruchomościach opłaty za metr kwadratowy części wspólnej to około 20 groszy. Jeżeli zamontujemy tę fotowoltaikę, to mieszkańcy automatycznie to odczują. Na pewno będą z tego tytułu niższe opłaty - mówi Zdzisław Baradziej, prezes spółdzielni Górczyn.
Dla całej spółdzielni oszczędności mają wynosić około 700 tys. zł w skali roku. Jak to się przełoży na rachunki pojedynczej rodziny prezesi spółdzielni nie byli w stanie określić. Prawdopodobnie mieszkańcy Górczyna rocznie zapłacą kilkadziesiąt złotych mniej za prąd.
Będziemy prekursorem dla innych spółdzielni mieszkaniowych, które patrzą na nas i czekają na wynik. Myślę, że to będzie taki dobry start, żeby wszystkie spółdzielnie na tym skorzystały. Energia będzie szła do góry cały czas, więc decyzja jest prosta. Bardziej obawa jest o to, żeby to zrealizować - Mówi Marcin Michalski zastępca prezesa.
Na zbudowanie instalacji spółdzielnia pozyskała 3,2 mln złotych z urzędu marszałkowskiego. Koszt całego przedsięwzięcia to 7 mln. Projekt ma być zakończony do sierpnia 2022 roku. Jeszcze w tym roku pierwsze elektrownie fotowoltaiczne powinny produkować prąd na rzecz mieszkańców Górczyna.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!