W gorzowskim Szpitalu Wojewódzkim jest trzecim ośrodkiem w Polsce, który oferuje brachyterapię z wszczepieniem implantów stałych. Szpital otrzymał zatwierdzenie od Państwowej Agencji Atomistyki i wkrótce rozpocznie leczenie pierwszych pacjentów.
Fenomen na skalę Polski w gorzowskim szpitalu. To badanie robią tylko trzy ośrodki w naszym kraju!
– Metoda jest bardzo atrakcyjna, bo pozwala się uporać z chorobą dzięki jednemu zabiegowi – mówi dr Norbert Piotrkowicz, kierownik Ośrodka Radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
– Brachyterapia przy pomocy implantów stałych umożliwia bezpieczne podanie wysokiej dawki promieniowania (rozłożonej w czasie) w obszarze prostaty, z jednoczesnym zaoszczędzeniem zdrowych tkanek sąsiadujących, co wpływa na spadek ryzyka powikłań w zdrowych tkankach sąsiadujących. Zabieg polega na wprowadzeniu w obręb stercza pasków z biodegradowalnego tworzywa z mikroźródłami materiału radioaktywnego (jod 125). Liczba niezbędnych źródeł i rozkład dawki promieniowania są wcześniej zaplanowane dla każdego chorego w komputerowym systemie planowania.
– Sam zabieg wszczepienia implantu trwa ok. dwóch godzin. Co ważne, terapia, choć wysoce skuteczna, nie zamyka drogi do ewentualnego leczenia operacyjnego lub ponownej radioterapii w przypadku ewentualnego nawrotu miejscowego choroby – podkreśla dr Norbert Piotrkowicz.
Pan Zbigniew z Gorzowa Wlkp. przeżywał walkę z rakiem prostaty. Dzięki regularnym badaniom, ewentualne nawroty choroby są wykrywane na wczesnym etapie. Kilka lat temu, mężczyźni z tego rodzaju schorzeniami często umierali, ponieważ diagnoza była stawiana zbyt późno. Obecnie w naszym szpitalu posiadamy tak zaawansowany sprzęt, że to prawdziwy szok, ale konieczne jest zgłaszanie się i poddawanie regularnym badaniom - mówi pacjent.
– W mniej zaawansowanych postaciach nowotworu możliwe jest leczenie polegające na jednokrotnym wprowadzeniu na stałe izotopu do prostaty, który pozostaje w pacjencie i następnie leczy on raka przez okres 2 miesięcy. Jest on już wtedy nieaktywny promieniotwórczo. To już bardzo nowoczesna radioterapia. Możemy być tu naprawdę bardzo precyzyjni. Oszczędzamy pęcherz moczowy i odbytnicę. Jest to metoda, która zawsze pozwala na stosowanie potem operacji w razie potrzeby. Radioterapia nie wyklucza operacji – podkreśla dr Piotrkowicz.
Jak leczyć raka prostaty?
Dzięki tej technice chorzy mają możliwość szybszego powrotu do normalnego trybu życia i pracy. Zaobserwowano również mniejszą liczbę powikłań w porównaniu z innymi metodami leczenia raka prostaty, takimi jak trudności z kontrolą oddawania moczu czy impotencja.
Ta metoda jest przeznaczona dla mężczyzn z rakiem prostaty należących do grupy niskiego i pośredniego ryzyka nawrotu choroby.
Kwalifikacje do leczenia są przeprowadzane w Poradni Radioterapii przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp., znajdującej się przy ul. Dekerta 1. Nie jest konieczne posiadanie skierowania do leczenia. Ponadto, leczenie jest objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.