Krwiobus

i

Autor: Łukasz Kulczyński / www.um.gorzow.pl

KRWIODAWSTWO

Dni Honorowego Krwiodawstwa 2023. W Gorzowie pojawi się krwiobus

2023-11-17 15:40

Pod koniec listopada przypadają Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To święto wszystkich polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie dzielą się cząstką siebie z tymi, którzy najbardziej tego potrzebują. Do świętowania przyłącza się także Gorzów. Z tej okazji w mieście pojawi się krwiobus.

Krew to jedna z najcenniejszych substancji, której nie da się zastąpić niczym innym. Jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

W ciele dorosłego człowieka znajduje się około 5 litrów krwi, a jej ubytki np. w przypadku krwotoku, urazu czy wypadku, stanowią poważne zagrożenie dla życia. W takich momentach konieczna jest transfuzja krwi, a z uwagi na to, że do tej pory nie wynaleziono żadnego zamiennika krwi niezbędne jest przetoczenie jej od dawcy.

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK 2023

Dawcy, którzy dobrowolnie decydują się na oddanie krwi mogą uratować komuś życie. Im więcej dawców tym lepiej, ponieważ transfuzje możliwe są tylko między określonymi grupami krwi. W najtrudniejszej sytuacji są posiadacze grupy krwi 0-, którym można przetoczyć krew wyłącznie od dawcy posiadającego dokładnie taką samą grupę. Nie bez powodu mówi się, więc, że liczy się dosłownie każdy mililitr krwi!

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK obchodzone są w dniach od 22 do 26 listopada. To nie tylko okazja do docenienia dawców, którzy regularnie oddają krew, ale także okazja do podziękowań dla wszystkich, którzy w ten sposób przyczyniają się do ratowania życia.

Do Gorzowa przyjedzie krwiobus. Będzie można oddać krew

W piątek (24.11) z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa na parkingu przed główną siedzibą Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego zaparkuje krwiobus.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z tej okazji i przypominamy, że osoba, która odda krew lub jej składniki, ma prawo do zwolnienia od pracy w dniu, w którym oddaje ten bezcenny lek oraz w dniu następnym - zachęcają urzędnicy z gorzowskiego Wydziału promocji i Informacji.

Krwiobus będzie czekał na dawców w godzinach od 8:00 do 12:00.

Krew mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 roku życia, ważące nie mniej niż 50 kilogramów i cieszące się dobrym zdrowiem.

Sonda
Czy kiedykolwiek oddawałeś krew?
„Bo tętni w nas dobro” – akcja krwiodawstwa w Krakowie