Flaga Polski

i

Autor: crsntdesign / www.pixabay.com

Flaga

Czy po świętach trzeba ściągnąć flagę Polski?

2023-05-04 13:52

Do 2004 roku flagę Polski można było wywiesić wyłącznie w ściśle określone dni. Jeśli ktoś chciał, by powiewała na wietrze cały rok musiał się liczyć z konsekwencjami, na przykład w postaci mandatu. A jak to wygląda w tej chwili? Czy po majóce koniecznie trzeba ściągnąć flagę?

Majówka i Dzień Flagi

Co roku 2. maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W całej Polsce na budynkach prywatnych i obiektach użyteczności publicznej powiewają biało-czerwone flagi, które mają symbolizować jedność i solidarność wszystkich Polaków.

Biel oznacza dobro i czystość dążeń narodu polskiego, a czerwień dostojność i majestat władców Polski.

Ale flagi wieszane są już wcześniej, przed przypadającym na 1. maja Świętem Pracy i przeważnie zdobią budynki przez całą majówkę. A co później? Czy istnieje obowiązek ich zdjęcia?

Czy po majówce musisz ściągnąć flagę Polski?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: otóż nie! Flaga może wisieć cały rok. Należy jednak pamiętać, że jest to niezwykle ważny symbol, do którego trzeba podejsć z odpowiednim szacunkiem. Dlatego też w wietrzne i deszczowe dni lepiej ściągnąć flagę, aby nie została zabrudzona lub zniszczona.

Dodatkowo, osoby prywatne nie powinny wywieszać flagi na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym szczyt domu, ponieważ taka ekspozycja zarezerwowana jest wyłącznie dla instytucji publicznych.

Wieszając flagę należy pamiętać by była czysta i niezniszczona, a jej barwy wyraziste. Najlepiej powiesić ją z okna lub z balkonu tak, by w żadnym wypadku nie dotykała ziemi. 

Sonda
Wieszasz flagę z okazji świąt?
Sekundy od tragedii. Chodzili z flagą Polski po dachu budynku przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie