Radiowozy policyjne

i

Autor: www.lubuska.policja.gov.pl

POLICJA

Coraz więcej fałszywych zgłoszeń na policję. Jakie historie wymyślają lubuszanie?

2023-06-29 11:20

Tylko od stycznia do czerwca tego roku do lubuskich policjantów trafiło aż 100 bezpodstawnych zgłoszeń wymagających pilnej interwencji. Jak przyznają funkcjonariusze: takich sytuacji jest coraz więcej, a to stwarza poważne zagrożenie, ponieważ mundurowi, którzy jadą do nieprawdziwego zgłoszenia mogliby w tym momencie nieść pomoc tam, gdzie faktycznie jest ona potrzebna.

Bezpodstawne wezwania lubuskich policjantów

Tylko w tym roku (styczeń-czerwiec 2023) lubuscy policjanci podjęli niemal 50 tysięcy interwencji, każdej doby realizują ich od 300 do 500. W większości zgłoszenia te dotyczą prawdziwych sytuacji, ale zdarzają się też wezwania do nieistniejących problemów. W ciągu pierwszego półrocza 2023 lubuscy policjanci zanotowali prawie 100 takich zgłoszeń. Jak przyznają: to skrajnie nieodpowiedzialne.

To telefony wykonywane z pełna premedytacją, dla nieodpowiedzialnego żartu czy swawoli. To nieprawdziwe zdarzenia i fałszywe historie, które z uwagi na swoją wagę i charakter w ciągu jednej chwili angażują do działania dziesiątki policjantów, strażaków czy ratowników medycznych. Angażują siły i środki, które niejednokrotnie mogłyby być użyte w innym miejscu, na przykład gdy faktycznie doszłoby do zaistnienia niebezpiecznej, powodującej zagrożenie życia i zdrowia sytuacji. Wtedy może się zdarzyć, że osoba potrzebująca i oczekująca udzielenia natychmiastowej pomocy będzie czekać na taką pomoc dłużej" przyznaje Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Lubuskiego Komendanta Policji w Gorzowie.

"Żartownisie" dzwonią zarówno na telefony poszczególnych jednostek policji lub też na ogólny numer alarmowy 112.

Jakie historie wymyślają lubuszanie?

To oczywiste, że ludzka wyobraźnia nie zna granic, jednak wśród bezpodstawnych lub fałszywych zgłoszeń funkcjonariusze wymieniają kilka przypadków, które pojawiają się najczęściej. To:

  • fałszywe zawiadomienia o chęci odebrania sobie życia;
  • zgłoszenie o nieprawdziwym zaginięciu bliskiej osoby/znajomego;
  • poinformowanie o rzekomym podłożeniu ładunku wybuchowego;
  • fałszywa informacja o zagrożeniu życia innej osoby

Za bezpodstawne i fałszywe wezwanie policji grożą kary

Przepisy prawa jasno określają konsekwencje, które grożą osobie bezpodstawnie zgłaszającej interwencję, określa je zarówno kodeks karny jak i kodeks wykroczeń. Mogą być one różne w zależności od skali zaangażowania służb oraz okoliczności konkretnego zdarzenia. Z reguły wzystkie sprawy trafiają do sądu i to sędzia decyduje o końcowym wymiarze kary.

Może się zdarzyć, że nieodpowiedzialny żart polegający na przykład na zgłoszeniu fałszywego alarmu bombowego zostanie zakwalifikowany wówczas jako przestępstwo, zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności" dodaje Marcin Maludy.

Zgłaszającemu fałszywe zdarzenia, oprócz pozbawienia wolności grożą także kary finansowe w postaci grzywny lub nawiązki.

Sonda
Czy robiłeś sobie kiedykolwiek żarty dzwoniąc przez telefon?
Interwencja Straży Miejskiej na Pradze-Południe. Funkcjonariusze profesjonalnie zajęli się osobą bezdomną, która potrzebowała pomocy