Dlaczego Polacy coraz rzadziej chodzą do kościoła?
Już od kilku lat można zaobserwować tendencję do odchodzenia Polaków od kościoła katolickiego. Coraz mniej osób bierze udział w mszach świętych, spada liczba zawieranych małżeństw kościelnych, a wielu rodziców decyduje nawet na wypisanie dziecka z lekcji religii. Ma to z pewnością związek z ogólnoświatowym kryzysem w kościele katolickim i licznymi skandalami, które stopniowo i powoli wychodzą na jaw. Wielu Polaków nie akceptuje takich zachowań i postaw ze strony niektórych księży, skutkiem czego spada liczba wiernych.Nie bez znaczenia jest też z pewnością fakt wzrostu świadomości ludzi i rozwój nauki, która w wielu aspektach podważa istnienie Boga w formie przedstawianej przez Kościół. Jak wskazują badani: za odejściem od Kościoła stoi też obojętność, nieaktualny przekaz religijny i angażowanie się religii w politykę. Wyniki badań przeprowadzonych przez CBOS potwierdzają, że coraz więcej Polaków odcina się od wiary.
CBOS ponownie sprawdziło, czy Polacy wierzą w Boga. O co pytano?
Centrum Badania Opinii Społecznej regularnie przygotowuje raporty na temat religijności Polaków. Ankietowani pytanie są o stosunek do wiary i częstość udziału w praktykach religijnych.
Brzmienie tych pytań nie zmienia się od prawie 30 lat. Najczęściej służą one jako wskaźnik religijności do wyjaśniania różnic w innych kwestiach będących przedmiotem badania, ale pozwalają też obserwować przemiany zachodzące w czasie. Zagregowane ze wszystkich miesięcy roku dane prezentują rozkład wiary i uczestnictwa w mszach, nabożeństwach i spotkaniach religijnych dla całego roku. Takie wyniki tworzą trend, który śledzimy od 1997 roku - informują badacze.
Osoby biorące udział w badaniach mogą określić swój stosunek do wiary jako wierzący, głęboko wierzący lub niewierzący. Ponadto pytani są o to jak często (o ile w ogóle) biorą udział w nabożeństwach.
Badania wskazują jednoznacznie: Polacy odchodzą od wiary i Kościoła
Tym razem wyniki najnowszych badań mogą się nie spodobać przedstawicielom kościoła. Wynika z nich, że co prawda większość Polaków wciąż deklaruje wiarę w Boga, to jednak liczba ta wciąż spada. Do 2019 roku udział osób określających się jako wierzące lub głęboko wierzące przekraczał 90%. Od 2020 roku, wraz z wybuchem pandemii, odsetek ten regularnie spada i w tej chwili nie przekracza już 90%. Jednocześnie rośnie odsetek Polaków, którzy deklarują się jako całkowicie niewierzący. W 2019 roku wynosił on 8%, a w tej chwili aż 14%.
Podobnie statystyki wyglądają jeśli chodzi o uczestnictwo we mszach świętych i innych praktykach religijnych. Do 2009 roku odsetek osób, które co niedzielę biorą udział w nabożeństwie wynosił około 50%. W 2019 roku spadł do 45% i wciąż maleje. Obecnie waha się w okolicy 34%.
To najniższy odsetek praktykujących co niedzielę w historii naszych pomiarów” – zauważa CBOS.
Co ważne, tegoroczne dane dotyczą jedynie okresu od stycznia do kwietnia - wyniki badań, które przeprowadzone zostanie na koniec roku mogą być nieco inne (na plus bądź minus).