Pesel

i

Autor: Freepik Będzie lepsza ochrona numerów PESEL

dokument

Co oznaczają cyfry w numerze PESEL? Wyjawiamy tajemnicę!

2024-06-04 14:19

Każdy z nas ma numer pesel, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Mało kto wie jednak, co dokładnie kryją za sobą cyfry właśnie w tym numerze. Zatem poznajcie je bliżej!

Każdy obywatel Polski posiada swój unikalny numer składający się jedenastu cyfr. Kod służy do gromadzeniu podstawowych informacji o obywatelu, który indentyfikuje jego tożsamość i status administracyjno-prawny. Głównie posiadają go Polacy, ale także cudzoziemcy zamieszkujący w naszym kraju.

Cyfry w PESELU mają znaczenie! Z czego się składa numer pesel?

Tak, jak już wspomnieliśmy, numer PESEL składa się z 11 cyfr, który zawiera w sobie datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną.

  • RR — dwie ostatnie cyfry roku urodzenia
  • MM — miesiąc urodzenia
  • DD — dzień urodzenia
  • PPPP — liczba porządkowa oznaczająca płeć. U kobiet ostatnia cyfra tej liczby jest parzysta (0, 2, 4, 6, 8), a u mężczyzn, nieparzysta (1, 3, 5, 7, 9)
  • K — cyfra kontrolna

Przypomnijmy, że od Od 1 czerwca 2024 r. banki, instytucje finansowe, operatorzy telefonii komórkowej oraz notariusze będą musieli spełniać nowy obowiązek nałożony przez rząd. Polega on na sprawdzaniu, czy numer PESEL nie jest zastrzeżony. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli.

Ruszył punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom
Sonda
Czy znasz na pamięć swój numer PESEL?