Chcesz zgłosić szkodę rolniczą? Aplikacja suszowa wreszcie działa, ale wniosku na razie nie złożysz. Dlaczego?

2023-08-02 13:34

Rolnicy, którzy z powodu trwającej w tym roku suszy zanotowali straty w swoich uprawach mogą zgłosić szkodę ministerstwu. Można to zrobić za pomocą specjalnej Aplikacji Suszowej. Mimo początkowych problemów obecnie aplikacja działa, ale... ze złożeniem wniosku trzeba jeszcze poczekać.

Aplikacja suszowa

i

Autor: MolnarSzabolcsErdely / www.pixabay.com

Aplikacja suszowa 2023. Na jej uruchomienie rolnicy czekali kilka miesięcy!

Aplikacja suszowa uruchomiona została w 2020 roku. Za jej pośrednictwem rolnicy mogą złożyć wnioski o oszacowanie strat w uprawach wynikających z przedłużającej się suszy. Niestety, od początku zgłaszano wiele problemów w działaniu aplikacji, dlatego w tym roku została ona poprawiona.

To z kolei wiązało się z jej całkowitym wyłączeniem. Rolnicy, którzy na przełomie maja i czerwca, czyli w momencie dużych upałów powodujących straty w plonach, chcieli zgłosić szkodę - nie mieli takiej możliwości.

Dopiero 21. lipca aplikacja została ponownie uruchomiona i teraz powinna działać bez zarzutów. Powinna, ale wniosku wciąż złożyć nie można.

Usługa została zaktualizowana na rok 2023. Możesz już tworzyć nowe wnioski, zapisywać je i edytować" czytamy na rządowej stronie aplikacji.

To oznacza, że rolnik może wprowadzić wniosek do systemu, ale nie może go wysłać, co z kolei opóźnia proces oszacowania strat.

Kiedy będzie możliwe składanie i wysyłanie wniosków w aplikacji suszowej?

Zgodnie z rządowymi informacjami, złożenie wniosku możliwe będzie dopiero od 20. września. Dlaczego?

Resort rolnictwa tłumaczy, że w ten sposób rolnicy za jednym razem będą mogli złożyć wnioski o ewentualne kolejne straty, które nastąpią do tego czasu.

W innym wypadku nie mogliby dopisać tychże strat, ponieważ aplikacja nie przewiduje możliwości edytowania wysłanych wniosków, a co za tym idzie: nie można by było dopisać kolejnych strat.

Kto może zgłosić szkodę rolniczą?

Zgodnie z założeniami szkodę rolniczą może zgłosić wyłącznie posiadacz gospodarstwa. Konieczne jest też potwierdzenie wniosku podpisem zaufanym.

Następnie rozpatrzeniem wniosków i oszacowaniem szkód zajmie się komisja klęskowa.

Sonda
Czy ocieplanie się klimatu ma teraz wpływ na twoje życie?
Susza dotknęła Polaków. Wsie regularnie cierpią na brak wody