książki

i

Autor: pixabay.com W weekend Świąteczne Targi Książki. Znani autorzy w Rzeszowie!

książki

AI wymieniło obowiązkowe lektury! Niektóre z nich są totalnym zaskoczeniem

2023-12-04 14:44

Dlaczego uczniowie tak rzadko sięgają po lektury? To może być spowodowane niezrozumiałym przekazem, formą czy stylistyką językową. Portal gazeta.pl zapytał czat GPT, które z książek nie powinny być obowiązkowe w szkołach, choć wciąż są. Odpowiedź może zaskoczyć niektórych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przed rozpoczęciem roku szkolnego publikuje listę lektur obowiązujących uczniów na różnych etapach edukacji. Wśród nich znajdują się klasyki literatury, ale także tytuły współczesnych autorów. Mimo że czytanie ma ogromne znaczenie dla kształtowania światopoglądu i rozwijania myślenia krytycznego u młodych ludzi, współczynnik czytelnictwa maleje z roku na rok. Dlaczego?

Wybór lektur obowiązkowych w szkołach budzi kontrowersje od wielu lat. Jedni są zdania, że niektóre tytuły zniechęcają uczniów do czytania, inni uważają je za ważne w zrozumieniu ewolucji myśli na przestrzeni wieków. Zapytaliśmy więc czat GPT, które lektury nie powinny być obowiązkowe, choć są, a wymienione pozycje, zwłaszcza dla młodzieży, nie będą żadnym zaskoczeniem.

Jak czytamy na gazeta.pl, na liście znalazło się pięć klasyków, w tym "Romeo i Julia" Williama Shakespeare’a. AI twierdzi, że sposób przedstawienia poświęcenia kochanków w imię miłości może być niezrozumiały dla czytelnika, podobnie jak psychologiczne analizy bohaterów w "Zbrodni i karze" Fiodora Dostojewskiego. Trudny do zrozumienia może być również przekaz "Antygony" Sofoklesa z powodu zaawansowanej formy i tematyki etycznej, a także "Dziadów" Adama Mickiewicza z powodu struktury i licznych odniesień kulturowych, bez których trudno zrozumieć fabułę.

Czy dziś poradziłbyś sobie w szkole? Quiz o lekturach obowiązujących w nowym roku szkolnym!

Pytanie 1 z 10
Romantyk i pozytywista jednocześnie, beznadziejnie zakochany w arystokratce, Izabeli Łęckiej, to:

Czat GPT jednak nie jest nieomylny. Dlatego na liście lektur, które nie powinny być obowiązkowe, znalazły się również prawdziwe klasyki fantasy, takie jak "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena, czy "Życie Pi" Yanna Martela. Kłopoty mogą sprawić uczniom również "Atlas Shrugged" Ayn Rand z powodu licznych przesłanek filozoficznych i ideologicznych, a także pełne elementów science fiction "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Roberta M. Wegnera (choć według AI ten tytuł jest autorstwa Ursuli K. Le Guin) i "Dama kameliowa" Alexandre’a Dumasa.

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce
Sonda
Czy lubisz czytać książki?